Grāmata, kas pārsteidza

Es nemēdzu lasīt pašpalīdzības grāmatas, izņemot, ja to ieteicis kāds uzticams cilvēks vai grāmata pie manis nonākusi interesantā veidā. Nezinu vai “paceļam uz tualeti” ir interesants veids, taču šī grāmata ienāca manā dzīvē un jauki, ka tā. Grāmatas nosaukums ir Anticancer. Pretvēža dzīvesveids (Deivids Servens-Šreibers, MD, PHD). 

Pretveza

Parasti eju garām šāda nosaukuma grāmatām, kur jau virsrakstā ir izmantota pasaulē gaužām aktuāla problēma un solīts to viegli atrisināt. “Pretvēža dzīvesveids” viennozīmīgi ir šāds nosaukums. Taču, stāvot rindā uz bibliotēkas tualeti, vēroju grāmatu plauktu un šī grāmata ar spilgti baltajiem vākiem, maigi zaļajiem burtiem gandrīz levitēja manu acu priekšā. Es to paņēmu rokās, pašķirstīju, bet ne vārda neizlasīju. Vakarā, kad grasījos pamest bibliotēku, jutu nepārvaramu vēlmi palasīt. Sen nebiju vakaros iegrimusi grāmatās (ar sen, es domāju, apmēram nedēļu), taču pa dienu nebiju izvēlējusies lasīšanas vērtu stāstu un man bija jāsteidzas. Tā, pie pašas bibliotekāres stāv šī levitējošā grāmata, atgādinādama par sevi un es nedomājot aiznesu to līdz uz māju.

Tad notika pārsteigums. Es gaidīju tipisku grāmatu, kas māca kā dzīvot, ko ēst, ko domāt un galā piedāvā kādu it kā maģisku risinājumu, kas nemaz nav maģisks un reklamē, ka tikai pie autora to var iegādāties vai vismaz var nopirkt krūzīti ar autora attēlu vai ko citu. Tāpat biju gatava lasīt daudz skarbas un kritiskas informācijas par mūsdienu medicīnu, pārtiku un cilvēku paradumiem.

Taču tā nebija. Grāmata bija viegli lasāma. Tā bija ar vēzi slima ārsta autobiogrāfisks stāsts par to, kā viņam atklāja audzēju, viņa sajūtām un kā viņš sāka padziļināti interesēties par šo problēmu. Es lasīju un baudīju, cik patiesi viņš apraksta savas sajūtas un cik viegli ir uztvert viņa teikto. Savos meklējumos, kā paildzināt sev atlikušo dzīves laiku, viņš atklāja veselīga dzīvesveida nozīmi, kas agrāk nešķita gana zinātnisks, lai piešķirtu tam savu, kā ārsta, uzmanību. Lai gan grāmatā ir aprakstīts un izskaidroti galvenie slimības veicinātāji, taču tā nav centrēta uz negācijām, bet gluži pretēji, tā stāsta ko var darīt, lai dzīvi uzlabotu, t.i., tā ir apbrīnojami pozitīva.

Grāmatā nav nekā oriģināla, galvenā atziņa – ēd veselīgi, kusties un strādā ar savu iekšējo pasauli (emocijām), viņš pat nedeva nekādas īpašās receptes vai maģiskās zālītes (tur nebija padomi no sērijas – dzer sodu, taisi klizmu un ej dzīvot mežā). Nē, viņš caur savu redzējumu un aptuveni miljons pētījumiem paskaidroja tādam vienkāršam cilvēkam, kā es, cik nozīmīgi ir ēst daudzveidīgi, piedomāt pie pastaigu biežuma, atrisināt savas problēmas un deva virzienus, kur meklēt idejas, lai šo savā dzīvē ieviestu. Viņš nekritizēja mūsdienu medicīnu, atgādinot, ka slimības gadījumā nekad nevajag atteikties no tradicionālās medicīnas, jo veselīgs dzīvesveids tikai palīdz, bet jau esošu slimību nenovērš. Turklāt viņš tik vienkārši un viegli izskaidroja, kas ir vēzis, kā tas veidojas, attīstītās. Pēc grāmatas izlasīšanas man ir sajūta, ka esmu maķenīt gudrāka.

Tā kā šī grāmata pārsteidza mani, tad nolēmu par to pastāstīt, varbūt vēl kādam noder tās padomi, lai uzlabotu savas dzīves kvalitāti.

Internetā atradu kopsavilkumu  grāmatai, kur iztirzāta tā sadaļa – ko ēst, kā dzīvot, taču šo grāmatu nevar tik primitīvi lasīt, jo tieši konteksts, nevis aprakstītie pētījumi par katru dārzeni, bija tas, kas lika man piedomāt pie sava dzīvesveida. Tieši viņa patiesā un iecietīgā valoda man lika smieties, just un domāt.

Ar labām lietām ir jādalās. Šī grāmata ir ļoti laba lieta, tāpēc dalos ar šo ieteikumu. Ceru, ka kādam tas noderēs.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s