Kas ir Patreon un nafig tāds vajadzīgs?

Patreon

Patreon ir interneta platforma, kurā fani var atbalstīt sava iecienītā mākslinieka (radītāja) darbu finansiāli. Vairāk par Patreon varat izlasīt un noskatīties video šeit. Papildus šai informācijai, pastāstīšu arī savu viedokli par šo platformu.

Pirmo reizi, kad publicēju grāmatas “Aita” pirmo nodaļu, kāds sens draugs man atsūtīja ieteikumu – izveidot lapu Patreonā, lai cilvēki varētu manu darbu atbalstīt finansiāli.

Es papētīju, kas ir šis “Patreon” un nodomāju – tas nav man, neesmu mākslinieks, man cilvēkiem īsti nav ko dot. Taču simtiem mirkļu vēlāk, es lasīju kādas latviešu meitenes mājas lapu un raksta beigās ieraudzīju aicinājumu atbalstīt viņas darbu Patreonā (ja interesē, kas tā par mājas lapu, tad tā ir http://www.pajautaarstam.lv). Man ļoti patika viņas darbs un nedomājot pievienojos viņas Patronu grupiņai. Tā kā šobrīd esmu laimīgs, bet ne vairs tik turīgs cilvēks, kā kādreiz, ziedoju viņai tikai vienu euro mēnesī, taču jutos priecīga, ka esmu sniegusi atbalstu.

Tikai tad es sapratu -, ko īsti nozīmē šī Patronu ideja un tā tak ir viena sasodīti forša padarīšana. Es sapratu, ka, pirmkārt, ne jau es esmu tas, kurš lemj, vai mans darbs ir atbalstīšanas vērts – to dariet jūs, lasītāji! Otrkārt, man ir ko dot, man ir manas nepabeigtās grāmatas. Redziet, es turēju tās savā seifā, naivā cerībā, ka reiz uzrakstīšu bestselleri un tad spēšu sevi nodrošināt finansiāli, lai varētu turpināt rakstīt. Taču bez lasītājiem es nemaz neprotu rakstīt, jo man galvā norisinās vairāki stāsti vienlaicīgi un visus tos es vēlos dot lasīt cilvēkiem uzreiz. Es vienkārši neesmu pacietīga. Lai sevi motivētu turpināt strādāt un pabeigt kaut ko līdz galam, man ir vajadzīgs būt atbildīgai pret kādu un tādēļ man ir jādod jums jau tas, kas man ir un kopā ar jums jāraksta savas grāmatas. Ļaujot jums būt pirmajiem, kas tās izlasa.

Kopš izveidoju savu Patreon lapu, mani atbalsta trīs Patroni, kopējā summa, ko mēnesī saņemšu, šobrīd, ir vienpadsmit eiro. Piekritīsies, ar šo atlīdzību, es bagāta nekļūšu (ņemot vērā, ka mājas lapas uzturēšana maksā 8 eiro mēnesī), taču šie trīs cilvēki ir kas krietni vairāk par naudas izteiksmi – man viņi nozīmē uzticēšanos, atbalstu un ticību manam darbam. Es vārdiem nespēju aprakstīt, cik daudz man nozīmē šī uzticēšanās. Iespējams, cits līdzīgi justos saņemot trīszvaigžņu ordeni. Tāpēc, paldies, maniem pirmajiem atbalstītājiem…tik čakli strādājusi gan šajā, gan savā otrajā projektā “Putnu Būris, es vēl neesmu nekad, turklāt daru to ar milzu atbildības sajūtu.

Tagad drusku pastāstīšu – nafig šis Patreon vispār ir vajadzīgs un kāpēc man tas šķiet tik brīnišķīgs rīks.

Pamatu pamatos, ja cilvēks vēlas pelnīt ar blogošanu/rakstīšanu, viņam ir visas klasiskās pelnīšanas iespējas. Ja kādu interesē, kā var pelnīt ar blogošanu, varu kādreiz uzrakstīt rakstu par to. Īsumā – gandrīz visas pelnīšanas iespējas ir saistītas ar to, ka tev jāpārdod savs saturs, respektīvi, nopelnīt paliekot pilnīgi uzticīgs sev, tā teikt – nepārdodoties vai nekļūstot par reklāmu, ir iespējams vien retos gadījumos.

Kapitālisms nozīmē, ka tirgus ir brīvs un piedāvājums seko pieprasījumam. Ja vēlies pelnīt iztiku, dod to, kas tiek pieprasīts. Taču mūsdienās pieprasījums ir gana kropls radījums, mūsu vēlmes, vajadzības ietekmē reklāma, sociālie tīkli, pārticība nevis reālas vajadzības. Kapitālisma dzinulis ir peļņa, līdz ar to tas, kas peļņu nenes, ātri nomirst dabiskā nāvē, lēnām izzūd vai tiek modernizētas kultūras vērtības, senas tradīcijas, “nepopulāri” mākslas veidi, u.c. Cilvēki kļūst arvien vienveidīgāki, visi seko tam, kas ir “populāri”, retais māk domāt pats.

Sociālisms savukārt ir tad, kad tirgum neļauj darboties brīvi, bet valsts regulē tirgu. Kā mēs zinām, tāds ņiftīgs sociālisms arī beigu beigās nebija nekas labs, lai gan pašos pamatos ideja jau nav slikta un mūsdienās daudz valstis veiksmīgi to īsteno.

Tad nāk šī Patreon ideja (kaut kas, kas pasargāts gan kapitālisma, gan sociālisma trūkumiem). Tas ir rīks/veids kā ikviens cilvēks var veidot pasauli tādu, kā viņš vēlas. Šī ir cilvēku iespēja maksāt par to, ko viņi vēlas redzēt pasaulē, turklāt tas ir brīvprātīgi. Šobrīd ikviens cilvēks, kurš maksā nodokļus, maksā par citu – valsts pārvaldes darbinieku darbu. Savukārt valsts pārvaldes darbinieki strādā, lai nodrošinātu privātā sektora darba sekmīgu norisi, nodrošinātu sabiedrisko kārtību, sniegtu sociālos pakalpojumus un kaudzi citu svarīgu lietu. Šajā procesā mēs katrs, kā indivīds, nespējam neko ietekmēt. Lai ko mēs vēlēšanās ievēlētu, rezultātā mēs nejūtam savu ietekmi tik ļoti, kā gribētos. Taču, kļūstot par Patronu, mēs varam dot savu balsi tam, kam ticam, mēs varam ietekmēt, vai šis cilvēks turpinās darīt to, kas viņam padodas viss labāk, jūs variet izglābt kādu izzūdošu tradīciju vai kultūras vērtību vai veicināt kāda produkta veidošanu, mākslinieka darba eksistēšanu.

Piemēram, iztēlojieties, ka kāds rotkalis piekopj senu amatu – kādā izzūdošā latgaliešu tehnikā veido gredzenus. Taču šo gredzenu izveidošana prasa ilgu darbu, dārgus materiālus un gala rezultātā to izmaksas ir tik augstas, ka cilvēki nespētu tik dārgus gredzenus iegādāties. Loģiski, šis rotkalis darbu pārtrauktu, viņš sāktu kalt Hello Kitty gredzentiņus, jo tos visi pērk un tie lēti izmaksā. Senā tehnika izmirtu līdz ar šo rotkali. Patreons būtu šāda, manis izgudrota, rotkaļa iespēja lūgt cilvēkus atbalstīt viņa darbu, izmantojot Patreon. Ja kādam šķistu, ka šī tehnika nedrīkst izmirt, viņš izvēlētos atbalstīt rotkali, lai viņš spētu segt daļu no sava darba izmaksām un gredzenu tirgot par pieņemamu cenu. Fiziski atbalstītājs neiegūst neko, bet viņš veido pasauli tādu kādu viņš vēlas – ar saglabātām senām tradīcijām.

Ar mākslinieku atbalstīšanu viss ir vienkāršāk, jums ir izvēles iespējas lemt, vai vēlieties viņus atbalstīt, turklāt bieži to variet izlemt pēc viņu darbu aplūkošanas. Piemēram, jūs izlasīsiet kādu no manām grāmatām, kuras šajā vietnē būs pieejamas bez maksas, ja jums patīk, jūs variet maksāt, ja nepatīk, variet nemaksāt. Tik vienkārši – jūsu rokās ir lemt, vai māksliniekam būs lemts turpināt eksistēt, vai nē. Jums nav jālasa tikai tas, ko kāds izdevējs ir atzinis par labu un viegli pārdodamu.

Tāpēc man šis Patreon iepatikās – es tajā saskatīju katra cilvēka iespēju veidot pasauli tādu, kādu viņš vēlas, atbalstīt tos darbus, kuriem būtu jādzīvo.

Nezinu vai man izdevās ieviest kādu skaidrību par to, kas ir Patreon, katrā ziņā man šis šķita kaut kas stāstīšanas vērts.

Informācija – pirmā “dzīvā grāmatas”, jeb grāmatas, kuru rakstīšu tiešsaistē pirmā nodaļa tiks publicēta 2018.gada 20.decembrī!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s